XV Forum Młodych

Duszpasterze młodzieży i młodzi delegaci ze wszystkich polskich diecezji będą dyskutować podczas Forum w Warszawie w jaki sposób wykorzystać tegoroczny Synod Biskupów oraz przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Panamie, aby nie były one jedynie „eventami”, ale inspiracją do dalszego towarzyszenia młodzieży.

Podczas spotkania zostaną zaprezentowane m.in. szczegóły dotyczące przygotowań do październikowego Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” i udziału polskiej młodzieży w rzymskiej pielgrzymce, która odbędzie się równolegle z obradami biskupów z całego świata i będzie połączona z obchodami Roku św. Stanisława Kostki. Uczestnicy XV Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży zapoznają się także z najnowszymi informacjami dotyczącymi udziału Polaków w Światowych Dniach Młodzieży.

Archidiecezja Warszawska jako gospodarz spotkania przygotowała dla młodych gadżety, które będą im przypominały stolicę. Warszawski rys będą miały zarówno torby, notatniki jak i kubki termiczne. Uczestnicy otrzymają również grę planszową pt. „Z tej ziemi” przygotowaną przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

– Młodzi zostaną poczęstowani pączkami z pracowni cukierniczej przy ul. Górczewskiej, do której w Tłusty Czwartek ustawiają się najdłuższe kolejki. A żeby było też zdrowo – z Ziemi Grójeckiej przywieźliśmy dla nich piękne jabłka, którymi będą każdego dnia częstowani – opowiada ks. Tomasz Zaperty, duszpasterz młodzieży w archidiecezji warszawskiej.

W sobotę o godz. 14. 30 uczestnicy Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży wezmą udział we Mszy św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Na Eucharystię pod przewodnictwem bp. Michała Janochy i wspólną modlitwę ks. Zaperty zaprasza także młodych z Warszawy, którzy chcieliby modlić się razem ze swoimi rówieśnikami z innych diecezji.

Potem goście będą mieli czas na zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik oraz obejrzenie panoramy Warszawy z tarasu widokowego Pałacu Kultury i Nauki. Towarzyszyć im będą młodzi wolontariusze z Warszawy.

Miasto Stołeczne Warszawa zapewniło uczestnikom Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

archwwa.pl, KAI