Puchary dla najlepszych…

W mistrzostwach ministrantów wzięły udział 124 drużyny z całej diecezji.

Zakończyły się XVII Diecezjalne Mistrzostwa Ministrantów w Halowej Piłce Nożnej Diecezji Radomskiej 2018. Finały odbyły się w Radomiu. – To nie jest tak, że gromadzimy się tutaj, żeby tylko rozegrać turniej i pograć w piłkę. Kiedy odwiedzałem dzisiaj hale, spotkałem się z tym, że ci ministranci gromadzili się ze swoim księdzem przed meczem i modlili się, by – wychodząc na boisko – godnie reprezentować siebie, swoją parafię, ale przede wszystkim grać fair play – mówi ks. Michał Michnicki, diecezjalny duszpasterz ministrantów i dziękuje wszystkim, którzy przyczynili się do rozegrania turnieju.

Ks. Michał podkreśla, że ministranci tworzą wspólnotę. – Wspólnota ministrancka w parafii pozwala im dogrywać pewne rzeczy w czasie liturgii, pełniąc różne funkcje liturgiczne. Tutaj zgrywają się na boisku, tworząc jedną drużynę. Tak, jak i tworzą małą wspólnotę w parafii, tak tutaj, na boisku, te więzi zacieśniają się, a jak się zacieśniają na boisku, to zapewne zacieśniają się i w parafii, bo spotykają się na treningach, na zbiórkach. Im częściej się spotykają i z księdzem opiekunem, i między sobą, tym bardziej się poznają – wyjaśnia.

Przed rozgrywkami ministranci spotkali się w radomskiej katedrze. Mszy św. przewodniczył bp Henryk Tomasik. W kazaniu, nawiązując do czytań, mówił o Bogu bogatym w miłosierdzie. – Dziękujemy Panu Bogu za Jego miłosierdzie, które pokazuje, że każdy z nas jest bardzo ważny w Jego oczach. Jest to także nauka dla nas, by każdy był dla nas ważny. Zapytajmy siebie, jak ja szanuję drugiego człowieka, kolegów, koleżanki, rodziców, wychowawców czy duszpasterzy. Rozgrywki piłkarskie to także okazja do okazania szacunku drugiemu człowiekowi, a tutaj np. koledze z konkurencyjnej drużyny – powiedział ordynariusz.

Mistrzostwa zostały rozegrane w trzech halach sportowych: Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 im. Jana Kochanowskiego w Radomiu (koordynator ks. Marcin Gregiel), III Liceum Ogólnokształcącego im. Dionizego Czachowskiego (koordynator ks. Krzysztof Kołtunowicz) i XIII Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. Polskich Noblistów w Radomiu (koordynator ks. Daniel Glibowski). Zwycięzcy oraz drużyny, które zajęły drugie miejsce będą reprezentować naszą diecezję w XIII Mistrzostwach Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar KNC 1 i 2 maja 2018 roku w Rzeszowie.

Paweł Miros, kapitan drużyny z Zakrzewa, ministrantem jest ponad 10 lat. – W mistrzostwach bierzemy udział już kolejny raz. To jest nasze pierwsze zwycięstwo. Kiedyś zdobyliśmy wicemistrzostwo. Jesteśmy zadowoleni. Myślimy, że na mistrzostwach Polski też uda nam się coś osiągnąć – powiedział i dodał, że takie mistrzostwa są okazją do integracji z innymi ministrantami i do rywalizacji.

Ks. Kamil Kowalski jest opiekunem drużyny z Zakrzewa. – Spotykamy się w każdy czwartek w hali szkoły podstawowej. To jest drużyna, w której czuje się klimat rodzinny, ponieważ oni znają się od dzieciństwa. Razem grali na boiskach parafialnych, szkolnych. Spotykają się w czasie Mszy św. i na zbiórkach. Stąd czują się prawdziwą wspólnotą – mówi. Ks. Kamil i podkreśla, że warto młodym poświęcać czas. – Szczególnie dzisiaj, kiedy ci młodzi tak naprawdę żyją w wirtualnym świecie. Spotykając się z nimi, można im przekazać wartości, które są oparte na Panu Bogu – mówi.

Patryk Pietrasik z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Przytyku ministrantem jest ponad 6 lat. – Grało się ciężko. Przeciwnicy byli wymagający, ale dzięki naszemu koledze Pawłowi Czajce, najlepszemu strzelcowi, zaszliśmy tak daleko – przyznał.

Ks. Łukasz Baranowski, wikariusz w Potworowie, razem z piłkarzami do Radomia przywiózł 60 kibiców – kolegów i koleżanek zawodników. – U nas właściwie cała parafia żywo interesuje się dokonaniami ministrantów-piłkarzy. Po mistrzostwach pokazujemy filmy z zawodów, a wiele osób chce je oglądać i cieszy się wynikami – powiedział.

Laureaci

Kategoria Ministrant (2010-2006)

1. Parafia św. Piotra Apostoła w Radomiu

2. Parafia Narodzenia NMP w Szydłówku

3. Parafia Matki Bożej Różańcowej w Bielisze

4. Parafia św. Stefana w Radomiu

Najlepszy strzelec: Aleks Gumulak (parafia Narodzenia NMP w Szydłówku).

Najlepszy bramkarz: Szymon Frączek (parafia św. Piotra Apostoła w Radomiu).

Najlepszy zawodnik: Piotr Owczarek (parafia Matki Bożej Różańcowej w Bielisze).

Kategoria Lektorzy Młodsi (2005-2002)

1. Świętego Krzyża w Przytyku

2. Św. Wawrzyńca w Kunicach

3. Św. Doroty w Potworowie

4. Św. Jana Chrzciciela w Jastrzębiu

Najlepszy strzelec: Paweł Czajka (parafia Świętego Krzyża w Przytyku).

Najlepszy bramkarz: Patryk Antosik (parafia św. Wawrzyńca w Kunicach).

Najlepszy zawodnik: Maciej Marcinowski (parafia św. Doroty w Potworowie).

Kategoria Lektorzy Starsi (2001-1997)

1. Św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie

2. Św. Andrzeja Boboli w Małęczynie

3. Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu

4. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie

Najlepszy strzelec: Jakub Rdzanek (parafia św. Jana Chrzciciela w Zakrzewie).

Najlepszy bramkarz: Mikołaj Kołodziejczyk (parafia Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu).

Najlepszy zawodnik: Jakub Mędrzecki (parafia św. Andrzeja Boboli w Małęczynie).

 

Marta Deka, Radomomski Gość Niedzielny