Październikowe Apele Młodych

Ostatni weekend października zapisze się na długo w naszej pamięci. W 15 miejscach w całej diecezji odbyły się Apele Młodych jako uroczyste zakończenie sztafety modlitewnej w intencji synodu. Tysiące młodych ludzi jednoczyło się we wspólnej modlitwie, adoracji i uwielbieniu.


Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia!


Oto kilka zdań relacji z poszczególnych Apeli

RADOM

W radomskiej katedrze Apel Młodych zgromadził 27 października pokaźną liczbę ponad 1000 młodych z całego miasta. Był to czas celebracji Bożego Słowa i adoracji, ale też czas refleksji i wspólnego radosnego uwielbienia. W czasie konferencji, prowadzonej przez ks. Grzegorza Opielę i ks. Karola Kwiatkowskiego wybrzmiało najbardziej wezwanie do zaufania Jezusowi, ponieważ Jemu bardzo na nas zależy. W czasie adoracji modliliśmy się mocno o pokorne serca. Swoją modlitwą otoczyliśmy księży, a oni modlili się za nas. Nie zabrakło także modlitwy różańcowej, a jako pamiątkę z Apelu wszyscy otrzymali silikonowe bransoletki z dziesiątką różańca.

Spotkanie zakończył śpiew Apelu Jasnogórskiego i krótka modlitwa z bp. Henrykiem Tomasikiem.

relacja: Młodzi Radom


JEDLIŃSK

Tematem spotkania w Jedlińsku było hasło „Taka właśnie jest miłość”. Był to Apel o świadectwie miłości, znajdywaniu Boga w cierpieniu – byciu razem na przekór wszystkiemu. Świadectwo Ani i Arka wprowadziło w atmosferę niesamowitego zasłuchania o życiu, miłości i Bogu, o radości. Kulminacją było spotkanie z Gościem, któremu na imię Jezus – czas adoracji, zawierzenia synodu, nas samych. Na Apelu pojawiło się ok. 400 młodych. A na koniec dla każdego znalazła się Boża Krówka i niezapomniany cytat, który ma stać się jakąś maksymą życia.

relacja: ks. Piotr Klepaczewski


KOŃSKIE

W Apelu Młodych w Końskich wzięło udział ok. 400 osób, w tym połowę stanowiły osoby przygotowujące się do bierzmowania. W czasie spotkania młodzi wysłuchali świadectw małżeństwa z Domowego Kościoła oraz siostry zakonnej i ks. diakona. Następnie odbyła się celebracja Słowa Bożego i adoracja. Na koniec wszyscy mogli posilić się słodkim poczęstunkiem.

Relacja: par. św. Mikołaja w Końskich


OPOCZNO

W Opocznie 27 października odbyło się spotkanie młodych z dwóch dekanatów: opoczyńskiego i drzewickiego. Centralnym punktem była Adoracja Najświętszego Sakramentu, oraz gość specjalny raper Piotr Plichta. Nad piękną oprawą muzyczną opiekę sprawował pan Arek Nita wraz z młodzieżą z „jedynki”. W spotkaniu wzięło nas udział 1200 osób w tym 20 księży 2 siostry zakonne i 7 katechetów świeckich. Wiemy, że był niedosyt, dlatego Centrum Młodzieżowe myśli o następnym spotkaniu.

relacja: ks. Tomasz Nobis


PRZEDBÓRZ

Przedbórz rozpoczął swoje spotkanie Drogą krzyżową, a poprowadził ją ks. Dominik Tkaczyk. Następnie konferencję poprowadził ks. Grzegorz Wójcik, proboszcz z Dąbrówki. Przypomniał on, że Duch święty nas wzmacnia, a owoce Ducha  wzrastają przez nasze nawrócenie.

W czasie Apelu młodzież mogła też skorzystać z sakramentu pokuty. Po konferencji zostały poświęcone różańce, które młodzież otrzymała na pamiątkę ze spotkania. Różaniec poprowadził ks. Adam Ślusarczyk. Kulminacyjnym momentem była Eucharystia pod przewodnictwem ks. Henryka Dziadczyka. Na podsumowaniem zjedliśmy smaczne słodkie bułeczki i napiliśmy się ciepłej herbaty. wszyscy byli zafascynowani spotkaniem. Bóg zapłać osobom z poszczególnych parafii za organizację…

relacja: ks. Stanisław Obratański


PRZYSUCHA

Czy Ty odnalazłeś już swoje powołanie? To hasło, które zgromadziło w Powiatowej Hali Sportowej w Przysusze na Apelu Młodych blisko 500 osób Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Przysucha.

Tak wielka liczba młodzieży przerosła nasze oczekiwania i wprawiła nas w ogromną radość. W uzyskaniu odpowiedzi na apelowe pytanie pomagali nam zaproszeni goście: Łukasz Wieczorek „WIECZNY”, który w swoim koncercie połączonym ze świadectwem przemiany życia pokazywał, że jest miejsce w Kościele dla każdego, kto tylko wytrwale będzie odpowiadał na zaproszenie Jezusa do relacji z Nim. Ks. diakon Piotr Czyż w wygłoszonej konferencji pytał nas cytując Jezusa z Ewangelii: „Czego szukacie?”.

Dużą niespodzianką było przybycie ks. bp. Piotra Turzyńskiego, który przypomniał nam, że jesteśmy potrzebni w Kościele, jesteśmy siłą Kościoła i Jego przyszłością.

Dopełnieniem naszego spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu, w czasie której s. Agata ze Zgromadzenia Sióstr Służek Niepokalanej, dk. Piotr oraz Łukasz wraz ze swoją małżonką, opowiedzieli o ich drodze odnajdywania powołania czy to do życia zakonnego, kapłańskiego czy małżeńskiego.

Bardzo dziękujemy wszystkim organizatorom i sponsorom, szczególnie Starostwu Powiatowemu w Przysusze.

relacja: Jakub Gutkowski


STARACHOWICE

W ostatnią sobotę października ponad 600 młodych z obu starachowickich dekanatów, zgromadziło się na Dniu Młodych w par. Wszystkich Świętych w Starachowicach. Na wspólnej modlitwie szukali odpowiedzi na pytanie: „gdzie jest moje miejsce w Kościele?”.

W spotkaniu wzięło udział ponad dwudziestu księży, katecheci i rodzice oraz ks. biskup Piotr Turzyński. Młodzież przygotowała pantomimę, w której pokazali życie człowieka jako drogę. Była to historia o tym, że naszym wspólnym celem jest świętość, a wspólnotą, która pomaga nam się do niej zbliżać jest Kościół. Stąd pytanie „gdzie jest moje miejsce w tym Kościele?”

Ks. Karol Kowalczyk podczas adoracji mówił: „Pomyśl chwilę o tym, gdzie jesteś w swoim życiu, co dla ciebie jest ważne, o czym marzysz. Czy nie jest przypadkiem tak, że zgubiłeś po drodze Pana Boga, stał ci się bardzo odległy. Jeśli tak, to wołaj. Tak jak potrafisz: Jezu, znajdź mnie. Pomóż mi się na nowo odnaleźć!”

Młodzi zostali również zaproszeni do wyjścia z ławek, wzięcia świeczki i postawienia jej w miejscu, w którym – ich zdaniem – znajdują się teraz w Kościele. Całość spotkania poprowadzili oazowicze Weronika Kasprzyk i Kacper Pastuszka. Modlitwie towarzyszyła schola młodzieżowa, a na koniec była słodka niespodzianka – pączki!

relacja: Parafia Wszystkich Świętych w Starachowicach


SZYDŁOWIEC

Podczas sobotniego Apelu Młodych dekanatu szydłowieckiego i wierzbickiego w kościele farnym św. Zygmunta w Szydłowcu zgromadziło się ok.850 osób. Spotkanie rozpoczęliśmy od Tańców Lednickich, a następnie Boże Słowo skierował do nas bp Henryk Tomasik, który zaszczycił nas swoją obecnością.

Jednym z punktów Apelu było świadectwo Bartka Krakowiaka, autora książki „Z buta do Maryi”, który opowiedział nam historię swojego życia. Później wspólnie adorowaliśmy Pana Jezusa. Spotkanie zakończyliśmy Apelem i Tańcami Lednickimi. Cały wieczór towarzyszyła nam schola parafialna, która uświetniła to wydarzenie i pomogła jeszcze lepiej je przeżyć.

Marlena Kamińska